Pracownia ceramiki

W pracowni ceramiki uczestnicy kształcą umiejętności modelowania zarówno przedmiotów użytkowych, jak i o charakterze artystycznym. Trudność i zakres zadań zawsze są dostosowywane do umiejętności i potrzeb każdego z nich. Uczestnicy pracują w oparciu o techniki modelowania z masy ceramicznej, np.:
w formie, na formie, modelowanie techniką warstwową, formowanie z plastra, czy po prostu modelowanie rzeźb z bryły gliny. Podczas zdobienia mają do dyspozycji różnorodne materiały w postaci: szkliw, angob, farb, pigmentów, itp., z których tworzą barwne dekoracje lub czasem ascetyczne, surowe zdobienia.
Praca z masą ceramiczną jest również okazją, by doskonalić sprawność manualną, koordynację percepcyjno-ruchową, także cierpliwość, czy dyscyplinę pracy. Modelowanie rzeźb z masy ceramicznej to ciężka praca, ale i świetna zabawa. Uczestnicy odkrywają plastyczne właściwości gliny i tworzą niejednokrotnie wyjątkowe i oryginalne prace. Proces szkliwienia i wypalania, zawsze budzi duże zainteresowanie i emocje. Czasem efekt pracy bywa fascynujący i zaskakujący zarazem.
W czasie codziennych zajęć terapeutycznych, uczestnicy nabywają także umiejętności: przygotowania stanowiska pracy, dbania o narzędzia i materiały, utrzymanie porządku w swoim otoczeniu. Doskonalą także swoje kompetencje związane z systematyczną pracą, obowiązkowością, czynnym wytrwaniem w zajęciach, czy odpowiedzialnością za powierzone zadanie.

Do góry